Blog č. 31 – Vlády diktatúr

22. marca 2024, allmarvellous, Nezaradené

Niekedy rozmýšľam, ktorý predmet v škole by mal byť taký ten „najdôležitejší“? Na čom by mali rodičia bazírovať? Aby decko nosilo jednotky…? Aby sa učilo? Je to matematika? Aby si vedelo zrátať veci dohromady a nebolo úplne vytreté v tomto svete? Alebo jazyk, aby vedelo utiecť, keď by bolo treba? Do Ameriky? Anglicka? Alebo kde treba, skrátka? Slovenčina… Neviem… Tú už môžeme pomaly vypustiť…

Myslím ale na históriu. Možno história je ten predmet, kde by mali dávať žiaci pozor. Učiť sa. Robiť navyše projekty, seminárne práce….. Prejavovať vlastné názory… Lebo mám taký pocit, že zabúdame. Zabudli ale naši rodičia, prarodičia? Možno tí, ktorí prežili koncentračné tábory? Alebo teror počas vojny? Hlad, chlad, biedu? Zabudli? Mohli by zabudnúť?

A tak podporujeme znova „ideológie“, namiesto toho, aby sme podporovali vlastnú logiku. Bezmocné ľudstvo hladá vodcu, ktorý nás spasí a vyvedie z temnoty! „Prídu tí iní, silnejší, múdrejší, rozumnejší.. A tí nás povedú…“ Tak nejako, nie? V tomto duchu?

Že iní sa možno rodia statočnejší! Vytrvalejší! Rozumnejší a bla bla bla. Výhovorky. Do konca sveta, nekonečné výhovorky… Najhoršie je, že kým sa my vyhovaráme na to, ako veľmi nemôžeme, nevieme, nevládzeme, nedokážeme, iní nám tu kopu hroby a smejú sa nám do tváre.
Tým „úbohým hlupáčikom“, ktorí v skutočnosti vlastne ani nechceli… A ani neskúsili…….

Vlastná zodpovednosť je kľúčom číslo jeden. Akokoľvek sa cítite byť nemohúci, hlúpi a neschopní! Prosím vás pekne, otvorte oči, uši a hýbte rozumom. Inak dopadneme ako Rusi, ktorým lievikom nalievajú do hláv nezmysly. Inak dopadneme ako Židia a ostatné nevyhovujúce „etnicity“ len preto, lebo sme „nevedeli, nemohli, nevládali“….

Každý môže niečo. Minimálne sám za seba. A to niečo, to niečo, čo môžete…. To aj urobte!

PS: A keď sme už pri tom Dejepise… poznáte Ficka? Pomocník Alžbety Bátoriovej… Naháňal krvavé obete, aby pani urodzená bola krásna a navždy mladá. Náš Ficko vyciciava nás, aby bol navždy „nažive“……… Ale svet nie je blbý. Tamtoho Ficka sťali a jeho telo spálili na hranici. Spravodlivosť príde… Ešte aj Češi sú tisíckrát dôstojnejším národom ako my. Hanba…. O chvíľu nám EU zruší všetky fondy a vyprevadí nás kade ľahšie von………